SEO

İç SEO Nedir?

SEO çalışmaları hakkında araştırma yaptığınız zaman karşınıza İç SEO nedir kavramı, On Page SEO kavramı sürekli olarak çıkmıştır. Sizlerde konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızda sizlere site içi SEO nedir? nasıl yapılmaktadır? Bunun hakkında kapsamlı bir yazı hazırladık. Sizlerde bu yazıdan sonra site içi SEO hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yapacağınız SEO çalışmalarında kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

İçerikler

Site İçi SEO Nedir?

Google kriterlerine uygun olarak yapılan düzenlemeler ve iyileştirmeler bütünlüğüne site içi SEO denir. SEO çalışmalarının ilk adımı olan site içi SEO sırlama faktörlerine ve Googlebot’a uyumlu olmak için yapılmaktadır. Bu sayede arama motorlarının siteyi tanıması sağlanır. Odak kelimelerde sırlama alması için önemli bir çalışmadır.

İç SEO Nasıl Yapılır?

Bir site yapılan SEO çalışmaları sırlama almak isteyenler için çok önemlidir. Bu yüzden site içerisinde yapılan çalışmalar oldukça önemlidir. Arama motorlarının sitenizi iyi tanıması ve hedeflenen kelimede sırlama alması için iç optimizasyon çalışmaları büyük önem taşır.

Bir web sitesinde iç SEO yapılırken önemli olan birkaç adım var bunlar;

 • Meta Title (SEO Başlığı / Sayfa Başlığı)
 • Meta Description (Sayfa Açıklaması)
 • Headings (İçerik Başlıkları)
 • SEO Uyumlu İçerik
 • Dahili Bağlantılar
 • Geri Bağlantılar
 • Görsel Optimizasyonu

Meta Title (SEO Başlığı / Sayfa Başlığı)

Yapılan SEO çalışmalarında odak anahtar kelime odaklı olarak sayfa başlığı belirlenmelidir. Arama motoru örümcekleri sitenizi tararken ilk olarak sayfa başlığınıza bakmaktadır. Bu yüzden seçeceğiniz SEO başlığı odak anahtar kelime odaklı olmalı ve en fazla 70 karakter içermelidir. Odak anahtar kelime yanında firma veya marka ismi ve anahtar kelime türevleri kullanılması avantaj olacaktır. Yada dikkat çekici kelimelerde kullanarak kullanıcıyı siteye çekebilirsiniz.

Bir kombi firmasından örnek vererek devam edelim. Bu sayede konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz. Firmamızın ismi Güneş Kombi Servisi olsun ve odak anahtar kelimemiz ise İstanbul kombi servisi. Buna göre bizlerde hemen başlığımızı oluşturalım.

Örnek SEO Başlığı : “İstanbul Kombi Servisi – Güneş Kombi Servisi – Garantili Hizmet”

Meta Description (Sayfa Açıklaması)

Sayfa açıklaması bir diğer önemli iç SEO unsurudur. Bu yüzden oluşturma aşamasında dikkatli bir strateji izlenmelidir. Odak anahtar kelime odaklı yazılan meta açıklanması firma yada marka ismini barındırmalı ve anahtar kelime türevlerini de içerisinde bulundurmalıdır. En az 70 karakter en fazla 130 karakter olması gerekir. Bu yüzden meta açıklamasını hazırlarken doğru bir strateji izlemelisiniz.

Yine verdiğimiz kombisi servisi örneğinden davam ederek bir adet meta açıklaması örneği verelim.

Örnek Meta Açıklaması : “İstanbul kombi servisi olan Güneş Servis garantili olarak hizmet sunar. En iyi kombi servisi olarak ekonomik fiyatlar vermekteyiz.”

Headings (İçerik Başlıkları)

Bir web sitesinin içeriğini arama motoru botlarına en iyi şekilde anlamasını sağlamak için içerik başlıkları kullanırız. Bu sayede sırlama almamız bizler için daha kolay hale gelir. Headings (İçerik Başlıkları) nelerdir sırası ile  H1, H2, H3, H4, H5, H6 olarak altı adet olarak ayrılmaktadır. H1 den h6 ya kadar önem sırası azalan başlıklar arama motorları için önemli bir sırlama faktörüdür.

H1 başlıklar arasında en önemli olandır. Bu yüzden sayfa içerisinde bir defa olmak zorundadır. Odak anahtar kelime ile aynı olmalıdır. H2 ise h1’den sonra en önemli olandır bu önem sırası h3,h4,h5,h6 olarak ilerlemektedir.

Başlıklar hakkında detaylı rehber için ” Headings (İçerik Başlıkları) Nedir? Nasıl Kullanılır ? ” yazımı okumanızı öneririm.

SEO Uyumlu İçerik

Sırlama almasını istediğiniz sayfanın odak anahtar kelimelerine uygun bir içerik gereklidir. Bir web sitesinin sırlama alması için en önemli etken SEO uyumlu içeriktir. SEO uyumlu bir içerik sektörünüze ve odak anahtar kelimeye uygun olarak en az 500 – 2000 kelime arasında olmalıdır. Google botlarının sitenizi tanıması ve sırlama aldırması için içerik olmazsa olmazlardandır. İçerik Kraldır :)

Dahili Bağlantılar

Bir web sitesi içerisinde bir yazıdan başka bir yazıya link vermeye dahili bağlantı adı verilir. Dahili bağlantılar Google gözünden bir sayfanın başka bir sayfaya kefil olması anlamına gelmektedir. Site içerisinde kendi yazılarınız arasında link vermeniz iki yazınında sırlama alması için önemli bir faktördür.

Örnek Dahili Bağlantı : SEO Hizmeti

Geri Bağlantılar

Bir web sitenin başka bir siteye Backlink (Geri Bağlantı) vermesi o siteye kefil olduğu anlamına gelmektedir. Fakat bunu her durumda yapmak sizleri spama sokabilir. Bu yüzden geri bağlantı oluşturma aşamasında SEO Uzmanı yada SEO ajansından hizmet alın yada konu hakkında detaylı araştırma yapın.

Örnek Geri Bağlantı : google.com.tr

Görsel Optimizasyonu

İç SEO çalışmalarının son aşaması olan görsel optimizasyon süreçleri oldukça önemlidir. Bir sitede odak anahtar kelime odaklı hazırlanan görseller arama motoru sırlama faktörleri arasında çok önemli bir yerdedir. Bu yüzden bu aşamada dikkatli olmanız gerekir. Görselin tilte, alt ve açıklama ayarları odak anahtar kelime odaklı olmalıdır. Bunun yanı sıra görsel kalitesi 100 KB yada 130 KB’dan fazla olmamalı ve formatı webp olmalıdır.

Detaylı olarak size bu yazımızda İç SEO nedir? nasıl yapılır? bunu anlattık. Umarım size faydalı bir yazı olmuştur. Eğer aklınızda takılan bir soru var aşağıda bulunan yorum kısmından bize yorumlarınızı iletebilirsiniz. Teşekkür ediyoruz.

12 Yorum

 1. Son yıllarda Google algoritmaları çok gelişti eskiden dış seo ve backlink çok önemliyken artık içeriklerin kalitesi gerçekten çok ön planda tutuluyor. O nedenle iç seo dış seo çalışmalarını çok geçti.

  1. Kesinlikle, iç SEO arama motoru çalışmaları için önemli etken taşımaktadır. Daha iyi bir sıralama deneyimi için site içi SEO’ya daha çok dikkat etmelisiniz.

 2. bir site için en önemli şeylerden biri iç seo. Bu iç seoyu doğru yaparsak diğer yapacaklarımızın zeminini sağlam tutturmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu